Fitoterapi Tedavisi

Fitoterapi Tedavisi

Fitoterapi Tedavisi

Fitoterapi Nedir?

Fitoterapi kısaca geleneksel ve doğal yöntemler ile uygulanan bir tedavi yöntemidir. Dünya Sağlık Örgütünün ve Sağlık Bakanlığı’nın onayladığı bir yöntem olan fitoterapi aynı zamanda birçok medikal tedavinin yanında destekleyici tedavi niteliği de taşımaktadır. Bitkiler ile geleneksel yöntemler ile hazırlanan ilaçlar her sağlık problemi için farklı şekillerde ve farklı materyaller ile oluşturulmaktadır. Fitoterapi’nin tedavi edici etkisinin yanı sıra hastalıkları önleyici etkisi de bulunmaktadır.

 

Fitoterapi Nasıl Yapılır?

Fitoterapi uygulaması öncesinde hastanın total sağlık durumu değerlendirilmekte, hastalığının derecesi tespit edilmekte ve tüm bunlar göz önünde bulundurularak fitoterapi uygulaması planlanmaktadır. Uygulanacak tedavi biçimi ve süreci hastalığa bağlı olarak değişklik göstermektedir. Çeşitli bitkiler ile kür hazırlanarak kürlerin uygulanacağı zamanlar belirlenmektedir. Mutlaka alanında uzman doktorlar tarafından uygulanmalıdır. Aksi halde yanlış kürler ile yanlış tedavi uygulaması yapılarak geri dönüşü olmayan ciddi hastalıklara yol açabilmektedir. 

Kronik bel ağrılarında bitki tıbbı ile ilgili şu ana kadar yapılan en geniş bilimsel çalışmaların sonucunda; paprika, şeytan pençesi, bülbül otu, şizandra, limon ağacı kabuğu ve lavanta esanslı yağların ağrıyı azalttığı kanıtlanmıştır. bu etki süresi genellikle ortalama 3 hafta ve 3 ay arası olduğu bilinmektedir.

 

Fitoterapinin Faydaları Nelerdir?

İlaç sektöründe piyasaya sunulan ilaçların %25'inde bitkiler bulunmaktadır. Ancak geri kalan %75'lik oran ciddi yan etkiler barındırmaktadır. Bu nedenle tamamı doğal kaynaklardan bitkilerden oluşan fitoterapinin yan etkisi bulunmamakadır ve çok daha ekonomiktir. Çeşitli bitkisel ürünler ile uygulanan tedavilerde diyabet, ödem atma, kan basıncının normal düzeye ulaştırılması, depresyonla savaşılması gibi önemli konularda etkendir.